To się nie mieści w głowie

Opublikowano: 12.04.2019

Jak daleka potrafi być droga na letni wypoczynek, jak bywa frustrująca i (nie)cierpliwie znoszona przez rodzinę z dzieckiem wybierającą się na wakacje, wie pewnie każdy kto niecierpliwe dziecko posiada.

A dlaczego stresująca może okazać się taka podróż opowie każdy rodzic, któremu podczas długiej jazdy samochodem zostaje po raz setny zadane przez nieletniego pasażera pytanie o treści Daleko jeszcze?. Pytanie to jest zarazem tytułem jednego z opowiadań książki Pani Renaty pod tytułem To się nie mieści w głowie, jak i tym co powoduje salwy śmiechu przedszkolaków słuchających opowiadania w wykonaniu Pani Malwiny.

Oprócz ciągnącego się w nieskończoność drażliwego pytania, dzieci w myśl kolejnej historyjki o dziesięciu paluszkach w lot wymieniały rzeszę zajęć, którymi mogą się zajmować zarówno wszystkie palce u dłoni, jak i każdy palec z osobna. Malowanie, wycinanie, liczenie na palcach czy wskazywanie kogoś palcem to niewielka część zadań, które wykonują te niezwykle ruchliwe części ciała. Dzieci nie zapomniały oczywiście o drapaniu się po głowie czy też... dłubaniu w nosie.

Śmieszne i wesołe opowieści, jak to zawsze bywa, wywołują dużo śmiechu i radości. Są jednak i takie, które powodują, że łzy same kręcą się po oczach. Taka właśnie historia o niezwykłym psie Hachiko, opowiedziana przez autorkę, wzruszyła słuchających przedszkolaków (i nie tylko), sprawiając, że z wielką uwagą i w zupełnej ciszy poznawały opowieść.

To historia, która zdarzyła się naprawdę w Japonii i dzięki właśnie swej niezwykłości, stała się w tym kraju symbolem psiej wierności. Z czasem nawet została spisana na papier i można powiedzieć, że krąży już po całym świecie wzruszając wszystkich, którzy o niej usłyszeli. Spisała ją również Pani Renata w swojej książce pod tytułem Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie. Zawarte w niej są jeszcze inne pełne wzruszeń opowieści, a wszystkie wydarzyły się naprawdę.

Wokół książki to tegoroczny cykl spotkań młodych czytelników z pisarzami, który w ramach propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych koninian, w tym roku odbywa się w dniach od 10 do 12 kwietnia.

Jedno ze spotkań ze względów organizacyjnych odbyło się w Przedszkolu "Bajkolandia" choć głównym gospodarzem i organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, która obie Panie zaprosiła między innymi do Filii "Chorzeń".

Gośćmi biblioteki były Panie Renata Piątkowska, znana i ceniona pisarka książek dla dzieci oraz towarzysząca jej lektorka, Pani Malwina Kożurno. Jak to Panie z uśmiechem stwierdziły, chyba jedyna taka para jeżdżąca po Polsce z promocją czytelnictwa. Gośćmi tego wspaniałego spotkania były również przedszkolaki ze wspomnianego Przedszkola "Bajkolandia".